Wsparcie w negocjacjach
Doradztwo unijnePotrzeba wsparcia doradczego w negocjacjach może pojawić się zarówno na etapie wyboru projektu do dofinansowania, przy wprowadzaniu zmian do projektu, jak też przy przygotowywaniu odpowiedzi na zarzuty lub wątpliwości Opiekuna projektu lub Zespołu kontrolującego Beneficjenta. Realizacja projektu powinna się odbywać w atmosferze partnerstwa pomiędzy Beneficjentem a Instytucją przyznającą dofinansowanie. Jeśli jedna ze stron przyjmuje pozycję siły lub sam Beneficjent z definicji jest uległy wobec Instytucji, trudno budować relację partnerską.
Skutki takiego postępowania widać w dalszych problemach w realizacji projektu. Aby do nich nie dopuścić warto przystąpić do negocjacji z profesjonalnym wsparciem doradcy.
Doradca dysponując pogłębioną wiedzą i doświadczeniem w obszarze będącym przedmiotem sporu pomiędzy Beneficjentem a Instytucją dąży do osiągnięcia porozumienia, które dla każdej ze stron będzie korzystne. Instytucja jest zainteresowana wyborem projektów skutecznie realizujących cele programu. Dba przy tym o efektywność kosztową wybieranych operacji, zaś po ich wyborze dąży do zrealizowania i rozliczenia projektów zgodnie z przyjętymi założeniami i zapisami w umowie. Te same cele przyświecają Beneficjentowi, także w aspekcie efektywności finansowej, która jeśli zostanie zakwestionowania przez służby kontrolne wiązać się będzie z koniecznością zwrotu części lub całości otrzymanych środków, co nie leży w interesie Beneficjenta.
Doradca, po analizie dokumentacji dotyczącej danego zagadnienia, przygotowuje razem z Klientem stanowisko negocjacyjne, wskazując szanse i zagrożenia danej sytuacji. Właściwie dobrane argumenty, w tym przepisy prawne, jeśli przekonają Instytucję staną się wiążące w danym zakresie projektu.
Efekt – zwiększenie szans na szybsze i pozytywne zakończenie sporu.