Doradztwo unijne
Doradztwo unijneOferujemy naszym Klientom wsparcie w procesie przyznawania, pozyskiwania i rozliczania dofinansowania. Nasze 14 letnie doświadczenie doradcze pozwala na opracowanie projektów efektywnych w realizacji oraz wsparcie Klientów w rozwiązywaniu trudnych sytuacji specyficznych dla projektów unijnych w ramach programów krajowych (POWER, POIR, POPC, POIŚ) i regionalnych (RPO). Nie wytykamy błędów, dajemy rekomendacje jak rozwiązać problem lub złagodzić jego skutki. Słowa Napoleona Bonaparte „Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi”, są bardzo adekwatne do praktyki projektów unijnych. Ich realizacja jest obarczona dużym ryzykiem. Ważne, aby mieć ryzyko pod kontrolą.
Doradztwo unijne
Doradztwo unijneAnaliza możliwości pozyskania środków unijnych
Apetyt na fundusze zaostrza konkurencja. Informacje w mediach o dostępnych środkach unijnych kuszą możliwościami rozwoju. Jak się odnaleźć w gąszczu informacji? Jak wybrać ten konkurs, który jest dla nas? Ile własnych środków trzeba będzie dołożyć do projektu? Jakie ryzyko wiąże się z realizacją projektu unijnego? Na te i inne pytania odpowiada usługa doradcza w postaci analizy możliwości pozyskania środków unijnych.
Opracowanie wniosku o dofinansowanie projektu
Wniosek o dofinansowanie to dokument niezbędny przy aplikowaniu o środki unijne. Zawiera opis działań planowanych do zrealizowania, wskaźniki mierzące efekty tych działań oraz budżet i harmonogram projektu. Niewłaściwe przygotowanie wniosku może zaprzepaścić szansę na uzyskanie dofinansowania. Nieprzemyślane zapisy we wniosku mogą utrudnić jego realizację lub wręcz spowodować konieczność zwrotu części środków, jeśli opisane we wniosku działania lub wskaźniki nie zostaną zrealizowane.
Weryfikacja/ocena wniosku o dofinansowanie
Samodzielne przygotowywanie wniosku o dofinansowanie zapewnia właściwe przemyślenie założeń i działań, które Klient zamierza zrealizować w ramach projektu. Znajomość własnej struktury, tempa pracy, strategii i możliwości finansowych pozwala racjonalnie określić działania, podzielić pracę między pracowników oraz zaplanować harmonogram i budżet realizacji projektu. Doradca przeanalizuje wniosek pod kątem spełniania warunków konkursowych (kryteria horyzontalne, dostępu, merytoryczne, premiujące) oraz zasad kwalifikowalności wydatków.
Wsparcie w rozliczaniu projektu
Otrzymanie środków na realizację projektu, to początek wyzwania jakim jest zrealizowanie i rozliczenie projektu. Należy przejrzeć posiadane procedury, część dostosować do projektu lub stworzyć od początku, przyjrzeć się zamówieniom w ramach projektu, zastanowić się nad właściwym rozliczaniem wynagrodzeń, podzielić zadania pomiędzy personel, ustalić zasady monitoringu i sprawozdawczości. Im więcej czasu poświęci się na planowanie działań na początku projektu, tym mniejsze ryzyko niezrealizowania założeń projektu oraz niewłaściwego dokumentowania poniesionych wydatków.
Zobacz
Wsparcie zarządzania projektami unijnymi
Zarządzanie projektami unijnymi to złożony proces, który wymaga połączenia wiedzy i umiejętności z zakresu zarządzania projektami z wiedzą i umiejętnościami realizacji i rozliczania projektów unijnych. Umowa o dofinansowanie narzuca konieczność wyboru wykonawców i dostawców w trybie konkurencyjnym, wynagradzania personelu projektu w sposób opisany w Wytycznych kwalifikowalności, przestrzegania zasad horyzontalnych, czyli zasady równości szans kobiet i mężczyzn oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Audyt prawidłowości realizacji projektów unijnych
Każdy projekt unijny może zostać skontrolowany przez Instytucję, z którą Beneficjent podpisał umowę o dofinansowanie oraz cały szereg innych instytucji uprawnionych do kontroli. To mniej przyjemny aspekt wydatkowania środków publicznych. Do kontroli należy przystępować przygotowanym, aby raport z kontroli potwierdził, że projekt jest realizowany prawidłowo. Najlepszy sposób na przygotowanie to sprawdzenie przed kontrolą dostępności i kompletności wymaganych dokumentów i procedur oraz potwierdzenie wykonywania obowiązków wynikających z umowy o dofinansowanie.
Ewaluacja projektów unijnych
Projekty edukacyjne i społeczne realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego nadal są w części działań poddawane ewaluacji. Dotyczy to zazwyczaj wieloletnich projektów, gdzie aby zwiększyć efektywność wydatkowania środków unijnych weryfikuje się w trakcie oraz na zakończenie projektu skuteczność oddziaływania projektu.
Wsparcie w negocjacjach
Potrzeba wsparcia doradczego w negocjacjach może pojawić się zarówno na etapie wyboru projektu do dofinansowania, przy wprowadzaniu zmian do projektu, jak też przy przygotowywaniu odpowiedzi na zarzuty lub wątpliwości Opiekuna projektu lub Zespołu kontrolującego Beneficjenta. Realizacja projektu powinna się odbywać w atmosferze partnerstwa pomiędzy Beneficjentem a Instytucją przyznającą dofinansowanie. Jeśli jedna ze stron przyjmuje pozycję siły lub sam Beneficjent z definicji jest uległy wobec Instytucji, trudno budować relację partnerską.
Zobacz